Wścieklizna: groźna i nieuleczalna choroba zwierząt

Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną i nieuleczalną chorobą zwierząt wywoływaną przez wirus. Stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Zakażenie następuje przez kontakt z chorym zwierzęciem lub jego śliną. Okres inkubacji u psów wynosi od 14 do 60 dni.

Objawy wścieklizny u psów

W przypadku przebiegu klasycznego, chore zwierzę zachowuje się nienormalnie, traci świadomość, połyka przedmioty niejadalne i występują napady agresji. Psy mogą dokonywać samookaleczeń. Wirus uszkadza nerwy twarzowe i czaszkowe, co prowadzi do porażenia mięśni żuciowych i przełykowych. Pies przyjmuje charakterystyczną postawę z opuszczoną żuchwą, ślini się i nie przyjmuje wody, co jest spowodowane porażeniem mięśni przełyku. Głos chorych zwierząt jest ochrypły, może również wystąpić wytrzeszcz gałek ocznych.

Wścieklizna może również przebiegać w formie cichej nietypowej, gdzie po niecharakterystycznych objawach wstępnych następuje porażenie mięśni żuciowych i przełykowych oraz porażenie zadu (nie mylić z dyskopatiami i porażeniami ponosówkowymi).

Śmierć chorego psa następuje zwykle 2-7 dni od wystąpienia objawów.

Źródła zakażenia i profilaktyka

Obecnie głównym źródłem zakażenia są dzikie zwierzęta (lisy) i nie szczepione bezdomne koty. Aby zapobiec zakażeniu, obowiązkowe jest szczepienie każdego psa, który ukończył ósmy tydzień życia, szczepionką urzędowo dopuszczoną do stosowania w kraju. Warto podkreślić, że współczesne szczepionki są bezpieczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych, dlatego argument o szkodliwości szczepienia jest bezzasadny.

Postępowanie w przypadku ugryzienia przez psa

Każdy pies, który pogryzł człowieka, musi być poddany dziesięciodniowej obserwacji w kierunku wścieklizny. Obserwacji tej dokonuje upoważniony lekarz weterynarii. Psy znajdujące się w ognisku wścieklizny i podejrzane o kontakt z chorym zwierzęciem podlegają urzędowej eutanazji. Wyjątkowo, w przypadku cennych psów, które były szczepione przeciwko wściekliźnie, Wojewódzki Lekarz Weterynarii może, na wniosek właściciela, odstąpić od eutanazji psa i zarządzić trzymiesięczną obserwację w warunkach określonych przez urzędowego lekarza weterynarii. Koszty obserwacji ponosi właściciel psa.

Leczenie i profilaktyka

Niestety, wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, prowadzącą do śmierci. Chore zwierzę musi być uśpione, gdyż zagraża otoczeniu. Najskuteczniejszą profilaktyką jest szczepienie psów i unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz bezdomnymi kotami.

Na podstawie książki „Mój pierwszy pies” – Andrzej Lisowski.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *