Rozpoznawanie zdrowia i choroby u psa

Jak rozpoznać, czy pies jest zdrowy, czy chory?

Obserwowanie naszego czworonoga przyjaciela pozwala nam na stałe monitorowanie jego stanu zdrowia. Szybkie rozpoznanie pierwszych objawów choroby i skontaktowanie się z lekarzem weterynarii daje szansę na skuteczne leczenie. Dlatego umiejętność oceny zdrowia psa jest tak ważna.

Objawy psa zdrowego

Pies zdrowy charakteryzuje się naturalną witalnością i aktywnością. Ma normalne pragnienie i apetyt. Brak wymiotów i biegunki. Temperatura mierzona w odbycie w spoczynku powinna mieścić się w granicach 37,8 – 38,9°C. Wyjątkiem są psy bezwłose, u których fizjologiczna temperatura wewnętrzna może osiągać 41,5°C. U psów starych i dużych ras ciepłota ciała mieści się w dolnym podanym zakresie, a u ras małych i osobników młodych w górnym zakresie. Błony śluzowe są różowo-czerwone, oddech jest spokojny i nie występuje duszność. Włos jest lśniący, nie wypada, a jego struktura jest charakterystyczna dla danej rasy. Nie występują śluzowo-ropne wycieki ze spojówek i nosa. Płytka nosowa jest zimna i zazwyczaj wilgotna.

Odstępstwa od „ideału zdrowia”

Istnieją pewne sytuacje, w których możemy zaobserwować odstępstwa od opisanego „ideału zdrowia”. Na przykład temperatura ciała może wzrosnąć po wysiłku lub przy dłuższym przebywaniu w wysokiej temperaturze otoczenia. Biegunka może wystąpić u zdrowego psa i być spowodowana nietolerancją jakiegoś składnika karmy (np. mleko), nadmiarem włókna roślinnego lub dużymi ilościami owoców i warzyw, nadmiarem podrobów lub u suk przed porodem. Przyspieszony oddech może wystąpić po wysiłku lub gdy panuje wysoka temperatura otoczenia (ziajanie mające za zadanie ochładzanie organizmu przez parowanie z języka). Przejściowe osłabienie witalności może być wynikiem nadmiernego treningu i związanego z tym zmęczenia.

Objawy choroby u psa

Rozpoznanie, czy pies jest chory, wymaga zapoznania się z częściej występującymi objawami chorobowymi. Niektóre z nich to:

  • Brak apetytu lub nadmierne jedzenie
  • Osłabienie, apatia lub nadmierna aktywność
  • Wymioty lub biegunka
  • Kaszle, kichanie lub trudności w oddychaniu
  • Nadmierne ślinienie się
  • Wycieki z oczu, nosa lub uszu
  • Zapach z ust lub uszu
  • Zmiany w moczeniu lub defekacji
  • Wrażliwość na dotyk lub unikanie dotyku
  • Otyłość lub nagła utrata wagi
  • Zmiany w skórze lub sierści

Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów u swojego psa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby umówić wizytę i ustalić przyczynę problemów zdrowotnych. Szybkie rozpoznanie i leczenie mogą zapewnić Twojemu czworonogiemu przyjacielowi powrót do pełni zdrowia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *