Jak poprawnie przygotować zwierzaka do życia w społeczeństwie?
Socjalizacja psa to proces zapoznawania zwierzaka z różnorodnymi bodźcami, które mogą pojawić się w jego życiu. W okresie socjalizacji psa należy zapoznać go z ludźmi, przedmiotami, dźwiękami, zapachami i wszystkimi innymi elementami środowiska, które mogą mieć wpływ na jego przyszłe zachowanie.
Istnieje wiele zasad i instrukcji przeprowadzania socjalizacji psa, ale najważniejsze, aby dostosować ten proces do indywidualnych potrzeb i cech charakteru naszego psa. Należy sprawdzić, wobec jakich elementów środowiska jest śmiały, a czego się boi i jak się zachowuje, i na podstawie tych informacji stopniować zapoznawanie się.
Pies musi czuć się bezpiecznie podczas procesu socjalizacji. Może przełamywać małe lęki, ale ważne, aby tworzył przy tym przyjemne skojarzenia i odnosił sukcesy.
Przy poznawaniu nowych ludzi należy dać zwierzęciu możliwość wyboru i unikać zapoznawania psa na siłę. Dobrym pomysłem może być rozpoczęcie spotkania od wspólnego spaceru. Pies powinien mieć możliwość odejścia i zwiększenia dystansu wobec nowej osoby. Możemy posługiwać się smakołykami, ale ważne, aby nie postawić psa w sytuacji konfliktowej, w której będzie miał ochotę na przysmak, ale jednocześnie będzie się bał podejść bliżej.
Na początku nowy przyjaciel powinien zostawiać smakołyki i odchodzić, a pies po jakimś czasie sam zmniejszy dystans do człowieka. Przy pierwszym spotkaniu warto unikać dotyku i głaskania ze strony obcych. Z dotykiem w ogóle powinniśmy być ostrożni i nigdy nie należy go psu narzucać.
Umiejętność odmowy zwierzolubom jest bardzo ważna w procesie socjalizacji psa. Jeśli mamy szczeniaczka, w niektórych sytuacjach musimy być stanowczy i zadbać o utrzymanie granicy komfortu zwierzęcia. Czasami wiąże się to z koniecznością powiedzenia przechodniom: „Proszę nie głaskać psa”.
Ludzie mogą się zdziwić, oburzyć lub nawet nie uszanować tej prośby, ale należy pamiętać, że na kontakt z obcą osobą pies musi być gotowy i podejście do nieznajomej osoby nie jest jednoznaczne z prośbą o dotyk.
Jeśli nieznajomy podchodzi na wprost do psa będącego na smyczy, nachyla się nad nim, patrzy mu w oczy i zaczyna go głaskać, to zwierzę jest pozbawione możliwości wyboru. Warto przez tę krótką chwilę postawić się w niezręcznej sytuacji i stanąć na straży komfortu naszego psa, ponieważ nawet jedno nieprzyjemne zdarzenie może wpłynąć na to, jak nasz pies będzie się później zachowywał wobec ludzi w podobnych sytuacjach.