Porady i zalecenia
Pielęgnacja szaty włosowej u psów jest ważnym aspektem opieki nad nimi. Jakość włosa u psów zależy nie tylko od genetyki, ale także od zdrowia, odżywiania i pielęgnacji. Aby zapewnić psu piękną szatę, należy regularnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, takie jak kąpiel i szczotkowanie lub czesanie.
Kąpiel psa powinna być wykonywana tak często, jak jest to konieczne dla zachowania czystości i utrzymania szaty w dobrym stanie. Do kąpieli należy używać łagodnych środków, takich jak szampon dziecięcy lub wysokiej jakości szampony psie. Temperatura wody powinna być nieznacznie wyższa od temperatury ciała psa, a po umyciu skórę i sierść powinno się dokładnie spłukiwać przegotowaną wodą, aby przywrócić skórze właściwe pH.
Częstsze kąpiele niż co 5-6 miesięcy nie są wskazane, ponieważ mogą powodować nadmierne wysuszenie i odtłuszczenie włosa i skóry, a także zmianę odczynu skóry i podatność na zakażenia drobnoustrojami, pasożytami i alergenami.
W okresie zimy, gdy służby porządkowe sypią duże ilości soli lub chlorku wapnia celem usunięcia oblodzenia, należy pamiętać o umyciu łap psa po spacerze, aby uniknąć podrażnień i stanów zapalnych skóry.
U psów o umaszczeniu białym można stosować tzw. suche kąpiele, polegające na wcieraniu w sierść psa mieszanki pół na pół mąki kartoflanej z magnezją lub talkiem, a następnie czesanie grzebieniem i szczotkowaniu. Należy jednak nie nadużywać tego sposobu, ponieważ może powodować zatykanie gruczołów łojowych i gorsze „oddychanie” skóry, a w efekcie stan zapalny.
Naturalne kąpiele w sezonie letnim w czystych zbiornikach wodnych są bardzo wskazane i nie należy ich ograniczać. Są one formą treningu fizycznego, a nie pielęgnacji szaty. Jednak muszą być spełnione określone warunki, takie jak swobodne wybieganie się i wyschnięcie psa po kąpieli, czysta i niezbyt chłodna woda oraz unikanie kąpieli w brudnych stawach, jeziorach, rzekach i kanałach ściekowych.
Do pielęgnacji każdego typu szaty należy używać odpowiednich narzędzi fryzjerskich. Zastosowanie nieodpowiedniej szczotki czy grzebienia może powodować uszkodzenie i wyrywanie włosów zdrowych, a nie usuwa włosów martwych.
Psy chowane w naturalnych warunkach linieją dwukrotnie w roku – wiosną i jesienią. Ta reguła ulega zatarciu przy trzymaniu psa w domu, w którym bez względu na porę roku panuje w miarę stała dodatnia temperatura. W okresach zmiany sierści pies wymaga częstszego i skrupulatniejszego wyczesywania i szczotkowania.
Rasy, które wymagają trymowania i odpowiednich zabiegów fryzjerskich, szczególnie przed sezonem wystawowym, powinny być tym zabiegom poddawane. Częstotliwość tych zabiegów jest różna dla różnych ras.
Należy pamiętać, że jakość szaty zależy od psiej miski i niedoborowe żywienie negatywnie wpływa na stan skóry i sierści psa. Upośledzenie funkcji nerek, wątroby czy gruczołów wewnętrznego wydzielania, zarobaczenie i zatasiemczenie naszych milusińskich oraz pasożyty zewnętrzne mogą powodować choroby skóry i włosa.
Obecnie coraz częściej lekarze stwierdzają alergiczne zapalenia skóry wywołane przez rozmaite czynniki, takie jak pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne, zanieczyszczenie środowiska, pokarmy, alergeny organiczne i nieorganiczne, znaczna chemizacja życia i otoczenia oraz nadmierna higiena.
Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany na skórze, stwierdzimy świąd i nadmierne wypadanie włosa lub łupież, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Wstępne uchwycenie zmian i wykonanie w porę badań dermatologicznych może zapobiec rozwojowi choroby. Leczenie zaawansowanych zmian skóry jest trudne, czasochłonne i nie zawsze przynosi spodziewany efekt.