To kontrowersyjne pytanie dzieli opiekunów psów i weterynarzy. Z jednej strony, kości mogą być niebezpieczne dla psów, powodując urazy przewodu pokarmowego, niedrożności jelit lub złamania zębów. Z drugiej strony, opiekunowie chcą sprawić swoim pupilom przyjemność i zająć ich na dłużej, podając im kość jako gryzak.
Jeśli chodzi o dostarczanie wapnia, istnieją bezpieczniejsze sposoby niż podawanie kości. Dietę domową można uzupełniać w wapń poprzez podawanie go w postaci proszku, np. zmielonych skorupek jaj.
Jeśli jednak opiekun postanowi podawać kości, powinien pamiętać o ryzyku, które wiąże się z tym. Kości surowe są mniej niebezpieczne niż gotowane, ale nadal istnieje ryzyko urazu. Szczególnie niebezpieczne są kości drobiowe, które łatwo się łamią i mogą powodować urazy. Jeśli w domu są dzieci, kobiety w ciąży lub osoby z obniżoną odpornością, lepiej zrezygnować z podawania kości, ponieważ patogeny znajdujące się na surowym mięsie lub kościach mogą być roznoszone przez psa i znajdować się w jego odchodach nawet przez tydzień po spożyciu.
W sklepach zoologicznych dostępne są znacznie bezpieczniejsze gryzaki i smaczki dla psów. Zalecam również stosowanie zabawek interaktywnych, które zapewnią stymulację umysłową i zajęcie dla zwierzaka.
Jeśli opiekun postanowi podawać kości, powinien przyzwyczaić psa do tego rodzaju pożywienia już od wczesnej młodości i upewnić się, że pies umie je jeść spokojnie i bezpiecznie. Należy również zwracać uwagę na rozmiar kości i unikać tych, które są za małe lub za duże dla danego psa.
Podsumowując, podawanie kości psom wiąże się z ryzykiem i nie jest konieczne, aby zapewnić psu odpowiednią dietę lub zajęcie. Istnieją bezpieczniejsze alternatywy, takie jak gryzaki i smaczki ze sklepu zoologicznego lub zabawek interaktywnych. Jeśli opiekun postanowi podawać kości, powinien robić to z rozwagą i świadomością ryzyka, które wiąże się z tym.