Podróżowanie z psem: porady i wskazówki dotyczące przygotowań i przepisów

Podróżowanie z psem może być wyzwaniem, ale z zaplanowaniem i przygotowaniem może być przyjemne dla obu stron. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty podróży z psem, takie jak przygotowanie, środki transportu i przepisy dotyczące zwierząt.

Przygotowanie do podróży

Przed wyjazdem z psem należy upewnić się, że jest on zdrowy i ma wszystkie wymagane szczepienia. Jeśli planujesz podróż za granicę, musisz uzyskać urzędowe świadectwo zdrowia wydane przez rejonowego państwowego lekarza weterynarii na podstawie wpisów o szczepieniu psa dokonanych w jego książeczce zdrowia i jego badaniu. Świadectwo zdrowia wydaje się na 24-48 godzin przed wyjazdem i jest ono ważne przez dziesięć dni.

Jeśli decydujesz się na zostawienie psa w schronisku lub pensjonacie dla psów, należy upewnić się, że ma on wszystkie wymagane szczepienia i jest odrobaczony. Zawsze powinniśmy także pamiętać, aby pies był zdrowy przed zostawieniem go w takim miejscu.

Podróż samochodem

Jeśli decydujesz się na podróż samochodem z psem, należy pamiętać, aby nie karmić go bezpośrednio przed podróżą, ponieważ psy na ogół źle znoszą dłuższe podróże środkami lokomocji i często wymiotują. Podczas podróży samochodem wskazane jest robienie co dwie godziny kilkunastominutowych przystanków, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, napić się i rozprostować kończyny.

Podróż środkami masowej komunikacji

Podczas podróży środkami masowej komunikacji, takimi jak pociąg, autobus lub samolot, wymagane jest aktualne świadectwo szczepienia psa na wściekliznę. Pies musi nosić kaganiec i być na smyczy. Małe psy możemy przewozić na kolanach w koszyczku lub klatce. W pociągach psa możemy przewozić w przedziale, jeśli uzyskamy zgodę współpodróżnych. Pupil może być przewożony zarówno w pierwszej, jak i drugiej klasie, jednak nie wolno przewozić go w wagonach sypialnych i kuszetkach.

Przy przewozie psa samolotem lub statkiem każdorazowo powinniśmy zasięgnąć informacji u przewoźnika o warunkach przewozu zwierząt.

Podróż za granicę

Gdy zamierzamy wyjechać z naszym przyjacielem za granicę, musimy zaopatrzyć się w urzędowe świadectwo zdrowia wydawane przez rejonowego państwowego lekarza weterynarii na podstawie wpisów o szczepieniu psa dokonanych w jego książeczce zdrowia i jego badaniu. Świadectwo zdrowia wydaje się na 24-48 godzin przed wyjazdem i jest ono ważne przez dziesięć dni.

Nie zawsze otrzymamy takie świadectwo zdrowia. Gdy na terenie naszego zamieszkania w ciągu ostatnich trzech miesięcy notowano przypadki wystąpienia wścieklizny lub nasz pies ma braki w szczepieniach, lekarz ma obowiązek odmówić wydania świadectwa i zakazuje wywozu psa.

Aby uniknąć niespodzianek na granicy, najlepiej wcześniej zasięgnąć informacji w konsulatach lub ambasadach każdego kraju, przez który będziemy podróżować. Są kraje, które przed wpuszczeniem na swoje terytorium psa wymagają przeprowadzenia kwarantanny od 1 do 6 miesięcy na koszt właściciela.

Przebywanie psa w ośrodkach wypoczynkowych, kempingach, hotelach wymaga zgody kierownictwa danego ośrodka lub hotelu. Często wymagane jest przedstawienie aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciw wściekliźnie.

Zezwolenia wymaga również wprowadzanie i przebywanie psa na terenach parków narodowych. Zezwolenie takie wydaje dyrekcja danego parku (bardzo trudno je uzyskać!). Zapominanie o tym może narazić nas na dotkliwe kary wymierzane przez strażników. Na terenach parków narodowych nie wolno spuszczać psa ze smyczy.

Podsumowanie

Podróżowanie z psem wymaga przygotowania i planowania, ale może być przyjemne dla obu stron. Zawsze powinniśmy mieć świadomość, że nie wszyscy są miłośnikami psów, co oznacza, że musimy zachować wszelkie zasady savoir-vivre i daleko idącą ostrożność. Przygotowanie i planowanie mogą zapewnić bezpieczeństwo i komfort podróży z psem.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *