Pies jest najczęściej kolejnym domownikiem i zamieszkuje wspólnie z nami w jednym mieszkaniu. Jest naszym przyjacielem i towarzyszem, ale nader często zapominamy, że pies jest zwierzęciem i ma odmienne upodobania i nawyki higieniczne niż my. Stąd w kontaktach z psem i psa z otoczeniem konieczne jest zachowanie pewnych podstawowych zasad higieny.
Choroby odzwierzęce
Istnieje grupa chorób, które chociaż typowe dla zwierząt, mogą atakować także człowieka – są to tzw. antropozoonozy czyli choroby odzwierzęce. Najbardziej niebezpieczną, nieuleczalną i stanowiącą śmiertelne zagrożenie dla naszego życia chorobą odzwierzęcą jest wścieklizna. Aby nie dopuścić do jej wystąpienia, wprowadzono bezwzględny obowiązek corocznego szczepienia przeciw wściekliźnie każdego psa. Do chorób (poza wścieklizną) jakimi możemy zarazić się od psa należą: leptospiroza, bruceloza, choroba Aujeskiego, grzybice, świerzb, tasiemczyce (najniebezpieczniejszy jest tasiemiec bąblowcowy, glista psia (u dzieci występuje tzw. larwa wędrująca), choroba wywołana przez tęgoryjce tzw. larwa wędrująca skórna.
Zasady higieny w kontaktach z psem
Aby nie dopuścić do infekcji, której źródłem może stać się nasz pies, w codziennych kontaktach z nim przestrzegajmy pewnych ograniczeń, które sami musimy wprowadzić i respektować. Nie pozwalajmy psu na:
- lizanie nas po twarzy
- korzystanie z naczyń dla nas przeznaczonych
- samodzielne wyjadanie dla nas przeznaczonych potraw czy produktów
- leżakowanie na sprzętach [wersalki, fotele, łóżka]
- sypianie w łóżku, w którym my sypiamy
- włóczenie się na spacerze po śmietnikach czy wysypiskach
- załatwianie swych potrzeb fizjologicznych w miejscach zabaw dzieci i młodzieży, w innych miejscach publicznych czy na klatce schodowej
- gonienie dzikiej zwierzyny napotkanej w lesie czy na spacerze
- kontakty z nieznajomymi lub bezpańskimi zwierzętami
Nie dopuszczajmy również, aby nasze pociechy głaskały czy wręcz przytulały się do nieznanych psów, jakie pojawią się na podwórku czy w miejscu zabaw. Taka „przyjaźń” poza niewątpliwym zagrożeniem zdrowotnym, może skończyć się poważnym pogryzieniem. Nie zapominajmy również o tak prozaicznej czynności jak dokładne umycie rąk po każdej zabawie czy zabiegach pielęgnacyjnych jakie wykonujemy u psa.
Podsumowanie
Pies jest naszym przyjacielem i towarzyszem, ale należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny w kontaktach z nim. Przestrzeganie tych zasad pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych dla nas chorób odzwierzęcych. Jeżeli mamy wątpliwości, czy konkretna choroba trapiąca psa może być potencjalnie niebezpieczna dla naszego zdrowia, najlepiej o informację poprośmy lekarza weterynarii prowadzącego psa. Należy również pamiętać, że i my możemy być źródłem zakażenia dla naszego psa, dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad higieny obcując na co dzień z naszym przyjacielem.